امروز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۵۰

جزییات خبر

پایانه‌های تاکسی تهران به ایستگاه سی‌ان‌جی مجهز می‌شوند

(پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷) ۱۰:۳۴

با احداث جایگاه‌هایی با مقیاس کوچک در پایانه‌های تاکسی فاصله دسترسی به نزدیک‌ترین ایستگاه سوخت‌گیری برای خودروهای دوگانه‌سوز کاهش یافته و تسهیل در دسترسی به ظرفیت‌های عرضه سی‌ان‌جی به جذابیت استفاده از این نوع سوخت‌ در کنار ارزان بودن و پاک بودن آن می‌افزاید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یکی از معضلات دارندگان خودروهای دوگانه‌سوز در کلانشهر تهران، فاصله زیاد بین جایگاه‌های عرضه سوخت سی‌ان‌جی است. این مسئله که از قیمت بالای زمین در تهران ناشی می‌شود، موجب شده هم‌اکنون فاصله بین جایگاه‌های عرضه سوخت سی‌ان‌جی در پایتخت به طور متوسط 12.3 کیلومتر باشد. درواقع در تهران هر راننده خودروی دوگانه سوز برای دسترسی به نزدیک ترین جایگاه عرضه سوخت سی‌ان‌جی باید به طور متوسط 12.3 کیلومتر طی کند.

قیمت زمین سال به سال در تهران در حال افزایش است، همچنین کمتر زمین مناسبی از نظر ابعاد و وجود شرایط لازم برای رعایت استانداردها، به‌منظور احداث جایگاه بزرگ عرضه سوخت سی‌ان‌جی در میانه شهر وجود دارد. از اینرو در مدیریت طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به منظور رفع چالش توسعه نامتوازن جایگاه های عرضه سوخت سی‌ان‌جی و فاصله زیاد آنها از متقاضیان در تهران که می تواند یکی از دلایل کاهش تقاضا باشد، تصمیم بر آن شده تا جایگاه‌های کوچک مقیاسی در نقاط مختلف شهر تهران احداث شود که بدین منظور، پایانه‌های تاکسی انتخاب شده‌اند.

با مذاکرات و توافق‌هایی که بین مجموعه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران با راهبری مدیریت طرح سی‌ان‌جی و شهرداری تهران نهایی شده، پایانه‌های تاکسی شهر تهران به جایگاه‌های کوچک تک کمپرسور مجهز می‌شوند.

کمپرسورهای قابل نصب در پایانه‌های تاکسی می تواند بنابر ظرفیت مورد تقاضا از 250 مترمکعب در ساعت تا 2500 مترمکعب در ساعت ظرفیت داشته باشند، اما تجهیز پایانه‌های تاکسی با کمپرسورهایی با ظرفیت متوسط 1000 مترمکعب در ساعت مدنظر قرار دارد.

حمید قاسمی ده چشمه مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: "با شهرداری تهران برنامه ای با عنوان جایگاه های کوچک مقیاس در پیش گرفتیم تا بیاییم در محل های ترددهای زیاد خودروها جایگاه های کوچک مقیاس را احداث کنیم. بررسی کردیم در چه نقاطی تردد بیشتری داریم و نتیجه این بررسی ها این شد که در 24 نقطه تهران با شهرداری به توافق نظر رسیدیم که احداث این جایگاهها را در این نقاط عملیاتی کنیم."

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه "به این نتیجه رسیدیم که اگر پایانه های تاکسی را به ایستگاه سی‌ان‌جی تبدیل کنیم، خود ایستگاه‌های عرضه سوخت سی‌ان‌جی در نقاط دیگر آزاد شده و در اختیار مردم قرار می گیرد"، گفت: "تصمیم بر این شد که 5 طرح احداث جایگاه‌های کوچک که سه طرح در پایانه های تاکسی و دو طرح در دیگر نقاط پرتردد است را به صورت پایلوت خودمان انجام دهیم و در جریان احداث این جایگاه‌ها، هزینه واقعی تمام شده را استحصال کنیم و برای جذب سرمایه مردمی به منظور احداث دیگر جایگاه‌ها، نتایج این پایلوت‌ها را دخیل کنیم."

به گزارش تسنیم، اگر سوخت‌گیری هر خودروی سی‌ان‌جی سوز را به طور متوسط 12 مترمکعب بر ساعت درنظر بگیریم و ظرفیت کمپرسور نصب شده 1000 مترمکعب در ساعت باشد، حدود 83 خودرو در یک ساعت می توانند از یک جایگاه کوچک سوخت گیری کنند. از اینرو، وقتی تعداد این جایگاه‌های کوچک در شهر زیاد شود، هم سرعت سوخت‌گیری بیشتر خواهد شد و هم دسترسی ها راحت تر می شود.

به عبارتی با احداث جایگاه‌های کوچک مقیاس در پایانه‌های تاکسی، فاصله دسترسی به نزدیک‌ترین ایستگاه سوخت‌گیری سی‌ان‌جی برای خودروهای دوگانه‌سوز کاهش یافته و تسهیل در دسترسی به ظرفیت‌های عرضه این نوع سوخت، به جذابیت استفاده از سوخت سی‌ان‌جی در کنار ارزان بودن و پاک بودن آن می‌افزاید.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/10/16/1916556/

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران (مرکزی ایرانشهر)
تهران- خیابان ایرانشهر- خیابان برادران شاداب- ساختمان شماره 1

صندوق پستی : 3955
کد پستی : 1583746911
شماره تلفن : 84129-021
شماره نمابر:-88813112-021 شماره پیگیری 84121199
مرکز پاسخگویی : 09627
 
نظر شما در مورد این وب سایت چیست ؟