جزییات خبر

ثبت بیش از 210 قلم اشیا تاریخی صنعت نفت در موزه سبزوار

(شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۰:۴۷

موزه نفت سبزوار، از نخستین موزه های صنعت نفت بوده که بیش از 210 قلم شیء تاریخی در موزه نفت سبزوار نگهداری و برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه سبزوار، این موزه به همت کارکنان شرکت پخش فرآورده های نفتی این منطقه، در سال‌های میانی دهه 1380 در این شهرستان راه اندازی شد.
برپایه این گزارش، مرکزیت سبزوار در امر ذخیره سازی و پخش فرآورده های نفتی در بخش‌های وسیعی از شمال شرق کشور از جمله دلایل شکل گیری این موزه بوده است و در موزه نفت سبزوار، بیش از 210 قلم شی شناسایی، ثبت و کدگذاری شده است که از جمله آنها می توان به لوازم ابزار دقیق، لوازم آزمایشگاهی، آتش نشانی، پالایشگاهی، پمپ های روغن و بنزین، ولو، موتورهای دیزلی و انواع پیمانه اشاره کرد.
گفتنی است، زمین این موزه در سال 1318 تحت عنوان جایگاه پخش بنزین و فرآورده های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفت انگلیس و ایران خریداری و راه اندازی شد. در ابتدا تحت عنوان ساختمان شرکت ملی نفت انگلیس و ایران شناخته می شد که پس از ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد.
در حال حاضر نیز عنوان اولین موزه صنعت نفت در ایران را به خود اختصاص و باتوجه به همکاری خوب منطقه با سازمان‌ها و ادارات سطح شهرستان خصوصاً سازمان‌های آموزشی و پژوهشی، این مجموعه در ایام سال و به صورت رایگان میزبان دانشجویان، دانش آموزان و مردم علاقمند می باشد.


موزه 4

موزه 2

موزه 1


موزه 14

موزه 10
موزه 9


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید