جزییات خبر

موزه نفت سبزوار در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت

(سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹) ۱۱:۴۷

اولین موزه صنعت نفت کشور در سبزوار با شماره 32726 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار، مدیر منطقه با اعلام این خبر، گفت: در سال 1318 این مکان به عنوان جایگاه عرضه فرآورده‌های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفت ایران و انگلیس خریداری و تحت عنوان جایگاه پمپ بنزین در اوایل دهه 1320مورد بهره‌برداری قرار گرفته و تا سال 1374 این فعالیت ادامه داشته و در دهه 1380 با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مقرر شد به موزه دائمی صنعت نفت تبدیل شود و در تاریخ 16 اردیبهشت سال 99 توسط اداره کل ثبت آثار میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

محمد صادقی بیان داشت: در موزه نفت سبزوار حدود 210 قلم از اجناس موجود ثبت موزه‌ای شده است و این مجموعه در حال حاضر از دو بخش بیرونی و داخلی تشکیل شده که در بخش بیرونی آن یک سری قطعات قدیمی، مکانیکی، ماکت، دکل حفاری، تندیس شهید تندگویان، تلمبه‌های قدیمی، شیرآلات و ... قرار دارد و در بخش داخلی لوازم اندازه‌گیری فرآورده و آزمایشگاهی، چراغ، تلفن قدیمی، ماکت مربوط به مراحل اکتشاف تا مصرف، نمایشگاه کاریکاتور نفت و گالری عکسی که نشان‌گر تاریخچه پیدایش نفت از آغار تاکنون است به نمایش گذاشته شد. 

گفتنی است موزه نفت سبزوار با مساعدت مدیریت موزه‌ها و اسناد صنعت نفت در حال توسعه بوده، که امید است بخش سوم آن نیز به زودی به بهره‌برداری برسد.

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید