جزییات خبر

جوابیه؛

تشریح نحوه عملکرد توزیع کننده‌ها یا همان دیسپنسرهای فروش فرآورده‌های نفتی

(دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹) ۱۳:۵۱

در پاسخ به مطالب مطروحه در کلیپ منتشره در کانال خبری نفت نیوز به تاریخ 30 آذر ماه 99، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ضمن تکذیب موضوع به اطلاع هموطنان عزیز می رساند صحبت‌های فرد مورد نظر به وضوح مشخص می‌کند که هیچگونه اطلاعات فنی در خصوص نحوه عملکرد توزیع کننده‌ها یا همان دیسپنسرهای فروش فرآورده‌های نفتی ندارد و صرفاً بدون هیچ گونه استنادبه ماخذ علمی، صرفاً برداشت و ذهنیات غیر واقعی خود را عنوان کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در همین راستا به جهت تنویر افکار عمومی و آگاهی هموطنان عزیز موارد کارشناسی و فنی را به شرح زیر عنوان می دارد:

1- آنچه به عنوان سه پره توسط گزارشگر ادعا می‌شود در واقع سایت گلاس یا صفحه نمایش شیشه‌ای است که در سال های گذشته تلمبه‌های خود مکش (الکترو پمپ داخل تلمبه) به آن مجهز بودند و داخل این قطعه یک پروانه که با عبور سیال می‌چرخد و تعبیه شده و وظیفه آن حصول اطمینان از عدم وجود هوا در سیال بوده است (مشاهده چشمی از نظر پر بودن سیال در مجرای عبوری) و قطعه ای که در قسمت فوقانی شیلنگ به عنوان سه پره به آن اشاره میشود، Break awayیک نوع فیوز مکانیکی بوده و هنگام کشیده شدن بیش از اندازه شیلنگ مانند زمانی که نازل داخل باک بوده و خودرو حرکت میکند، از محل تعیین شده شکسته و سوپاپ آن مسیر فرآورده را قطع می‌کند. قطعه مذکور به منظور ایمنی تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد و به هنگام حوادثی از این قبیل از هدررفت فرآورده و ریخت و پاش ناگهانی آن جلوگیری می کند.


2- میزان عبور سوخت توسط تجهیزات مربوطه از جمله میتر و پالسر و شماره‌انداز و غیره تعیین و دقیقاً اندازه‌گیری می‌شود که نحوه عملکرد آن خارج از بحث جوابیه است و سه پره عنوان شده به هیچ وجه در آن نقشی ندارد.


3- خروجی نازل‌ها مجهز به یک سوپاپ و فنریا همان شیر کنترل (کنترل والو) است که کاملاً مسیر خروج فرآورده را بسته است و صرفاً پس از فشردن اهرم سوختگیری نازل (باز شدن سوپاپ اصلی) با فشار پمپ سیال باز می‌شود و فشار استاتیک سیال داخل شیلنگ قادر به باز نمودن این سوپاپ نیست، لذا تخلیه فرآورده داخل شیلنگ بدون فشار پمپ امکانپذیر نخواهد بود.


4- نکته مطروحه مبنی بر چرخش معکوس پره در پایان سوختگیری (برگشت فرآورده داخل شیلنگ) بدلیل شیر برقی داخل دیسپنسر و چک والوی که داخل منیفولد پمپ غریق روی مخزن نصب شده است، امکان پذیر نیست.

در پایان تاکید می‌شود، از سالهای گذشته تا کنون مسئولیت کنترل کمیت مقدار فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌های سراسر کشور بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران است و به صورت مستمر همه تلمبه‌های فروش فرآورده‌های نفتی را مورد آزمایش و کنترل قرار می دهد.

مجددا تاکید می‌شود، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ضمن ارائه توضیحات فنی و کارشناسی و ادعاهای این شخص و کانال خبری مربوطه که نسبت به انتشار آن اقدام کرده است را تکذیب نموده وآن را پیش داوری عجولانه، اظهار نظر سطحی و به تعبیر دیگر توهین به کارکنان خدوم و زحمتکش این صنعت دانسته که قریب به یک قرن از قدمت و ارائه خدمات صادقانه به مردم عزیز کشور ایران اسلامی آن میگذرد. لذا این شرکت حق هرگونه شکایت از فرد مورد نظر و کانال خبری نفت نیوز را برای خود محفوظ می داند.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید