پورتال اطلاع رسانی
niopdc شعار سال

معرفی اداره پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی

پورتال پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از سال 1386 با هدف اطلاع رسانی دقیق و به موقع به کاربران راه اندازی شد و از آن تاریخ به بعد تمامی اخبار مهم شرکت، اطلاعیه ها و ... در این پورتال درج شده است.
بنابر آیین نامه ای که در سال 1393  از سوی رییس محترم جمهور و رییس شورای عالی اداری مبنی بر توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی ابلاغ شد و با توجه به نیاز های روز افزون شرکت ها و سازمان های بزرگ درخصوص بهره گیری از برنامه ها، امکانات و نرم افزارهای مورد استفاده در امور جاری، ارتقاء و به روز رسانی این امکانات از الویت های هر سازمانی محسوب می شود.
بر همین اساس، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برابر رسالت اصلی خود که همانا ارائه خدمات سریع و به موقع به مردم و مشتریان گرامی است، تصمیم گرفت تا با بهره گیری از به روزترین امکانات موجود در محیط وب، اقدام به اصلاح، ارتقاء و به روزرسانی وب سایت خود در قالب یک پورتال تحت عنوان " پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران" کند.
لذا از آنجا که اداره روابط عمومی این شرکت متولی اصلی پشتیبانی و به روز رسانی پورتال است، در سال 1394  با اهدافی از قبیل استفاده آسان از فضای وبی، سرعت دسترسی به اطلاعات و تعاملی بودن، اقدام به جایگزینی پورتال قدیمی با پورتال جدید کرد.
همچنین این پورتال می بایست با توجه به تعدد و تنوع و توزیع کاربران در مناطق مختلف شرکت ( 37 منطقه ) ، بنا به نیاز کاربران قابلیت پاسخگوئی مناسب و مورد تایید کارفرما را داشته باشد.
به همین خاطر پورتال جدید برپایه تکنولوژی ریسپانسیو یا واکنش گرا( قابلیت نمایش سایت بروی تمامی نمایشگرها و ابزارهای موبایلی و تبلت ها) و قالب One Page آن که یک قالب تک صفحه ای است طراحی شده است. ( تمام اطلاعات مفید و مهم آن در صفحه اصلی قابل دسترسی است.)
در طراحی پورتال جدید علاوه بر قالب One Page، خلاقیت، سازگاری، تعادل دیداری، رنگ، ترکیب بندی، پویایی و تحرک مورد توجه بوده و سعی بر آن بوده بر اساس شاخص ها و استانداردهای وب سایت ها طراحی شود.
شایان ذکر است، در کنار پورتال جدید ، پورتال قدیمی شرکت نیز تا مدتی بر روی یک زیر دامنه در سرویس خواهد بود .
در این پورتال با توجه به استانداردهای SEO  به بخش محتوایی نیز توجه ویژه شده است در این بخش بیان اهداف، تاریخچه، اطلاع رسانی، پیوندها ، چند رسانه ای ، انتشارات، عملکرد سازمان ، معرفی بخش های مختلف و امکان جستجو مورد توجه است.
در صفحه اصلی سایت اخبار شرکت، لینک زیر سایت ها ، خدمات الکترونیکی، خدمات به مردم و کارکنان،آگهی ها، آمار و اطلاعات، طرح ها و پروژه ها، انتشارات،  ماهنامه، دانلود، پیوندها و موارد مهم دیگر نیز در نظر گرفته شده است.
در بخش اخبار گروه بندی هایی در نظر گرفته شده که پس از مشاهده اخبار در صفحه اصلی به صفحات مورد نظر منتقل می شود مانند : فرهنگی، ورزشی، هنری، علمی و فنی و ...
گفتنی است، در  سال 1394 یک هزار و 190 خبر در سایت ستاد تولید و درج شد که درباره موضوع های مهم و مختلفی بود و می توان به مهم ترین آنها راه اندازی تاسیسات نفتی، احداث جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی، سی ان جی، مصرف فرآورده های نفتی، صادرات، سوخت رسانی به کشتی ها، سواپ و .... اشاره کرد.
در بخش خدمات سامانه های مهمی که مربوط به درخواست و فروش فرآورده های نفتی بارگذاری شده و همچنین سامانه پمپ بنزین یاب نیز در این بخش قرار دارد.